poniedziałek, 7 sierpnia 2017

kilka słów o nas...



Opolskie Dziouchy to projekt promujący Opolszczyznę, opolskich artystów i wszystko, co piękne i wyjątkowe w naszym regionie. Jesteście ciekawi, kto go tworzy?


Sandra Murzicz
Pomysł na „Opolskie Dziouchy” od wielu lat chodził mi po głowie. Zrodził się we Francji w czasie służbowego wyjazdu, kiedy obdarowana tradycyjną opolską porcelaną Francuzka odparła: „Piękna, to będzie już moja jedenasta taka sama do kolekcji”. Udało mi się zebrać opolskie dziouchy i coś zrobić z tym stanem rzeczy. Aby móc cię pochwalić światu pięknymi, nowoczesnymi przedmiotami a przy tym pokazać jak kreatywnych i zdolnych młodych ludzi mamy na Opolszczyźnie. Sama nie mam żadnego talentu – czasem uda mi się strzelić dobry kadr (tak mówią). Ale przedstawiam Wam kolejne opolskie dziouchy :)

Agnieszka Okos
Dzioucha, która kontynuuje wieloletnie rodzinne tradycje malowania porcelany we wzór opolski. Oprócz tradycyjnych motywów Agnieszka realizuje też własne autorskie pomysły, aby wzór opolski nie kojarzył się tylko z "cepelią". Stworzyła całą serię kolorowych kubków malowanych w biały wzór opolski, nawiązujący do tradycyjnych kroszonek. Codziennie zaskakuje nowymi i odkrywczymi pomysłami. Zatem spodziewajcie się niespodziewanego :)


Ewa Sumlińska
Sama mówi o sobie-samouk, który nieustannie poszukuje swojego miejsca w świecie sztuki. Jej pasje to rysunek, malarstwo, sztuka tatuażu i haftu sutasz, a przede wszystkim porcelana :) Stworzony przez Ewę wzór folkowego kota zdobi stoły i biurka we Włoszech, Niemczech i USA.  W każdym namalowanym kwiatku zostawiam cząstkę siebie, bo kocham to, co robię.

Kamila Pytlik
Od kilku lat szyje przepiękne lalki, a ostatnio także całe mysie stada. Każde z jej dzieł jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Wystarczy spojrzeć na szczęśliwe twarze dzieci, które zostały obdarowane jej lalkami. Dla nas stworzyła wyjątkową lalkę w opolskim stroju ludowym – Karolkę. Prywatnie-jak sama o sobie mówi- jest całodobową mamą.

Karolina Procajło
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, instruktor pracowni plastycznej, terapeuta. W wolnych chwilach zajmuje się grafiką warsztatową, ilustracją i rysunkiem. Walczy z pesymizmem w życiu prywatnym i w przestrzeni publicznej. Zakochana w momentach: ostrzenia ołówków przed początkiem pracy, mieszania farb przed położeniem ich na papier, oczekiwania na pierwsze odbitki.


Maya Mirosława Tomanik
Kobieta renesansu: szydełkuje, maluje, dzierga, spawa, szyje, pisze projekty, haftuje, filcuje, organizuje i prowadzi warsztaty. Motywuje ludzi do twórczego działania, do spotkań i wymiany swoich myśli i inspiracji. Prowadzi Pracownię Lotlohry, gdzie powstają produkty wytwarzane za pomocą tradycyjnych metod. Prywatnie (jak mówi) mama najlepszego syna na świecie.



Anna Taboł
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Pochodzi z tej samej miejscowości, do której szła Karolinka a za nią Karliczek. Kobieta o anielskiej cierpliwości i precyzji zegarmistrza! Tworzy prawdziwe cudeńka na delikatnej powierzchni skorupek jaj. Jej kruszonki nie mają sobie równych w mistrzostwie wykonania, a do tego efekt łączenia kolorów. Tego jeszcze nie widzieliście!


Marta Stopikowska

Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego,  instruktor i grafik w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Za każdym razem powala nas piękno kobiecych grafik Marty. Dla nas stworzyła grafikę z portretem opolskiej dziouchy. Zapowiada też, że to jeszcze nie koniec…




To tyle o nas, jeśli jesteście czegoś ciekawi to piszcie w komentarzach. A może jest coś, o czym chcielibyście przeczytać w kolejnych postach? Piszcie śmiało :)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

FESTIWALE :) Czy wiecie, że Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne „Gorolskie Święto” w Jabłonkowie to jeden z najstarszych i najwi...